Fast drying
I bought a smaller one for our camper and we had more room than I thought when we picked up our camper they are great it’s good to have two when you go on a long trip Read more
Departments

Deparnit
In Stock
In Stock
| Brand | Deparnit |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| Material | Rubber |
| Weave Type | Flat Woven |
| Item Weight | 1.62 Pounds |
| brand | Deparnit |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| material | Rubber |
| weave_type | Flat Woven |
| item_weight | 1.62 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyester |
| color | Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fantasy |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only |
| pattern | Solid |
| shape | Oval |
| special_feature | Fade Resistant, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Laundry Room |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.14 Inches |
| model_name | JK-BRT |
| recommended_uses_for_product | Bath Mat |
| manufacturer | JieKa |
| item_model_number | JK-BRT |
| best_sellers_rank | #1,861,038 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #5,662 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 17, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers have mixed opinions about the bathroom mat's washability and dirtiness.
I bought a smaller one for our camper and we had more room than I thought when we picked up our camper they are great it’s good to have two when you go on a long trip Read more
Wish there was no writing in it! But super thin so fits when door opens and closes.Gave 4 stars because no plain options w/out words. Read more
This mat is dirty the moment you step on it. And it is smaller then what is listed. We returned our first one because of size and went up to the next size and it’s still small. We have to clean this rug daily, it’s awful. Read more

Thin, cheap, shows footprints. Always looks dirty. Read more
Hard to clean Read more
The top of the rug seems dry , but there is a lot of water sitting on the floor under the mat. If you step on it water still comes to the surface like a regular mat. Read more
The product is good but I do not like the wording 'Bath room' on top of the rug. Lazy to return it Read more
Washes poor Read more