Holds water by the gallons!
Use it all day and not a drop of water soaks through to the floor. The only issue i have is getting the stains off of it. I tried in in the washer machine and there's still stains on it. But very absorbent. Read more
Departments

Deparnit
In Stock
In Stock
| Brand | Deparnit |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| Material | Rubber |
| Weave Type | Flat Woven |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | Deparnit |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| material | Rubber |
| weave_type | Flat Woven |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fantasy |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only |
| pattern | Solid |
| shape | Oval |
| special_feature | Absorbent, Fade Resistant, Non Slip, Stain Resistant, Washable |
| room_type | Bathroom, Kitchen, Laundry Room |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.14 Inches |
| material_feature | Super Absorbent, Quick Dry, Water Resistant, Fade Resistant |
| model_name | brt-grey20 |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 1.6 pounds |
| manufacturer | JieKa |
| item_model_number | brt-grey20 |
| best_sellers_rank | #1,317,563 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #4,036 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 17, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat absorbs water well, with one mentioning it holds gallons of water.
Use it all day and not a drop of water soaks through to the floor. The only issue i have is getting the stains off of it. I tried in in the washer machine and there's still stains on it. But very absorbent. Read more
Absorbs drips, not slippery, easy to put down and pick up. Read more
I do like it, it’s easy to wash, as you can see from the photo but it does get dirty fast if someone wears shoes and I don’t like that it say bathroom Read more

I have a walk in shower, and not much clearance for a rug. Low profile works well. Stays in place Makes a huge difference in water getting spread all over the time, making the floor slippery. I don’t need to clean it often, but rinses clean easily Dries surprisingly fast Read more
Absorbs water well and feels comfortable underfoot. Issues with creases on arrival and appears dirty after short time. Seller very kindly and quickly resolved problem. Read more
It stays where you put it down. Dries quickly. Does what it says. Will have to wait to see about longevity and cleanability. Read more
I have a couple of these same type absorbent mats in my house and they're always a hit. This one is awful. It arrived dirty and it's the opposite of fast drying, in fact it seems to harbor moisture on surface. I'm returning it asap Read more
Does not clean. It looks awful and gets very little use. I would not recommend this mat. Read more