
Latitude
Blazing Fast Dell Latitude E6530 i5 2 5GHz 4GB of RAM 128GB Solid State Hard Drive Windows 7
$148.00
About this item
- 128GB Solid State Hard Drive
- Intel i5 2.5GHz
- Number pad on the right side of keyboard, which is great for number crunchers
- Nice 15.6" LCD
- Dell Business Latitude built to wistand way more than a typical store bought laptop.
$148.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byLink Tronics Corporation
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Latitude |
|---|---|
| Model Name | Latitude |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Grey |
| Hard Disk Size | 128 GB |
| CPU Model | Intel Core i5-3330S |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Special Feature | Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1600x900 |
| processor | 2.5 GHz Intel_Core_i5_3330S |
| ram | 4 GB DDR3 |
| memory_speed | 2.5 GHz |
| hard_drive | 128 GB SSD |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| number_of_usb_20_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #230,069 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #41,860 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 24, 2017 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed