It's a fine computer and now that I have my own software ...
It's a fine computer and now that I have my own software installed, it runs like a dream. Fair price and excellent delivery. Read more
Departments

Latitude
In Stock
In Stock
| Brand | Latitude |
|---|---|
| Model Name | E6510 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 500 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.4 GHz core_i5 |
| ram | 4 GB DDR3 |
| hard_drive | 500 GB 500GB HDD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA NVS 3100M;Intel HD Graphics |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11bgn |
| best_sellers_rank | #202,013 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #36,736 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | December 1, 2012 |
Product video 1
Customers say
Customers find that the laptop works well and offers good value for money.
It's a fine computer and now that I have my own software installed, it runs like a dream. Fair price and excellent delivery. Read more
I needed something quicker. I purchased this back in 2015. Ended up getting an HP Pavilion instead. Read more
So far the computer has performed well, mostly as pertains to playing computer games. It can run planetside 2, and is a much better deal than equivalent computers I found refurbished on the Dell website. The running price there was a minimum of $360 on sale, with $420 being the usual price. The laptop takes a while to start up; I'd expect between one and two minutes. It runs fairly warm, so...as I intend to do for myself, you might want to buy a cooling fan to increase its performance under heavy use. This computer has good graphics, and is a better deal than most computers with a similar price. The video card is an Nvidia NVS 3100M. Read more
Computer was barely used when it failed. Product was altered. Many screw was missing in the back. Read more
Bought two laptops. One worked great the other not so much. I made the mistake of not thoroughly testing both. They both booted fine but one would corrupt the hard drive while just sitting there... Replaced hard drive, ram. Still happening. It has to be something with the motherboard. Waited too long (40 days) for a warranty replacement. My Bad. So from my experience you got a 50 - 50 chance... Read more
For a refurbished laptop it is fully functional. The company Linktronics, stood behind their product. Keyboard needing replacing and there was no functional web cam. The company sent both the web cam and keyboard without having to return the product for repair. Read more
out of that, all right Read more
There was no user or product information included with the product. I have had problems with the font size changing while typing. Other than this the product works great. Read more