
Latitude
DELL LATITUDE D531 AMD Dual CORE 1 8GHz 2 0GB 60GB Windows OS MS Office 2007
$148.00
$148.00
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Latitude |
|---|---|
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Color | Black |
| CPU Model | Turion 64 X2 TL-60 |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| CPU Speed | 2 GHz |
| Hard Disk Description | HDD |
| Resolution | 768p |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14.1 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366 Pixels |
| processor | 2 GHz Turion_64_X2_TL_60 |
| ram | 2 GB DDR4 |
| memory_speed | 1.8 GHz |
| hard_drive | HDD |
| chipset_brand | AMD |
| card_description | Dedicated |
| wireless_type | 802.11ag, 802.11n |
| number_of_usb_20_ports | 4 |
| best_sellers_rank | #89,236 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #15,372 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | July 12, 2013 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed