
Latitude
Dell Latitude E5420 Laptop Computer- Intel Core i5-2430M Processor 2 40GHz 3M Cache with Turbo Boost
$199.46
About this item
- dell latitude 5420, 2.5 ghz, intel core, i5 cheap, good, best buy
$199.46
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byLink Tronics Memory
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Latitude |
|---|---|
| Model Name | E5420 Latitude |
| Screen Size | 14.8 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 250 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Special Feature | HDMI, Bluetooth |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14.8 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.4 GHz core_i5 |
| ram | 4 GB DDR3 |
| memory_speed | 1333 MHz |
| hard_drive | 250 GB HDD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11bgn |
| number_of_usb_20_ports | 3 |
| average_battery_life_in_hours | 3.5 Hours |
| best_sellers_rank | #295,368 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #51,946 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | December 7, 2016 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
1.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed