Seem used
Laptop was suppose to be new but came with the Latitude E7440 label partially rubbed (see pic) out and laptop was overheating. Had no choice but return unit. Read more

Departments

Latitude
In Stock
In Stock
| Brand | Latitude |
|---|---|
| Model Name | E7440 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | black, silver, or white |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| processor | 1.9 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| best_sellers_rank | #187,964 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #34,115 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 24, 2016 |
Product video 1
Laptop was suppose to be new but came with the Latitude E7440 label partially rubbed (see pic) out and laptop was overheating. Had no choice but return unit. Read more

I was able to procure this item at the listing of $210 and so far, it is flawless. Fast boot up time, speedy switching between various applications and multi-tasking is quick and viable. Only a few little cosmetic wears here and there, but nothing for me to comment on that affects my experience. The battery is alright for my standards, since it ranges from 2-5 hr battery time based on how much you’re doing with it. Don’t expect to do much gaming on it however, it doesn’t come with a modern and dedicated GPU. [Update - 2-2020] Laptop still performs great, definitely a good investment for its price. Have ran many adobe products on this program while multi-tasking on browsers and haven’t encountered many issues at all - though be careful of having Dropbox on this device; too many files being uploaded/downloaded can slow down performance significantly. Read more
I bought the one from Rocycle. Nice machine, works fast, I like the design as well, except the keyboard. There are minor scratches here and there, but it doesn't really bother me. Just a little whitening on a screen, otherwise it's all good. Glad I bought it. Read more
Purchased used from Rocycle. I could not be more pleased with this purchase. The machine was clean and packaged well. The performance was better than expected, The display is bright and crisp. The back-lit keyboard is just what I need for working late at night without disturbing my better-half. Price was less than a cheap Chromebook. Read more
Not as described in the information. It said it was in perfect conditions like new. It wasn’t. Had a scratch and was dirty the keypad. I returned it. Read more
LLevo ya un mes he probado de todo cambiando fuente de poder, sacando poniendo bateria y no enciende la laptop simplemente he comprado un troso de chatarra, lamentablemete vivo fuera del EEUU por lo que regresarlo me cuesta mas que lo que pague por el equipo. Read more
Works like a charm and was in very good condition for a refurbed unit. Read more
I like it. It works great. Fast. Read more