
Amazon Renewed
Dell Latitude 5490 Intel Core i5-7300U X2 3 5GHz 8GB 256GB SSD 14 Black Renewed
$199.99$379.99
$199.99
Was $379.99Save $180.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold bySupremeDealsCR
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1080 Pixels |
| processor | apple_ci5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 3.5 GHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 8 GB |
| wireless_type | 802.11abg, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #247,389 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #11,207 in Renewed Laptops #27,815 in Renewed Computers & Accessories #44,918 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 12, 2022 |
Ask about this product
From the brand



Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.4
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed