
Amazon Renewed
Dell Latitude 7000 7480 Laptop 2017 14 FHD Core i5 - 128GB SSD - 4GB RAM 2 Cores
$190.76$1200.00
About this item
- This Certified Refurbished product is tested and certified to look and work like new. The refurbishing process includes functionality testing, basic cleaning, inspection, and repackaging. The product ships with all relevant accessories, a minimum 90-day warranty, and may arrive in a generic box. Only select sellers who maintain a high performance bar may offer Certified Refurbished products on Amazon.com
- Intel Core i5-7300U (Dual Core, 2.6GHz, 3M cache, 15W, vPro) supports only Windows 10/Linux
- 14" HD (1366 x 768) Anti-Glare, Camera & Mic, WLAN/WWAN Capable
- 4GB (1x4GB) 2133MHz DDR4 Memory
- M.2 128GB SATA Class 20 Solid State Drive
$190.76
Was $1200.00Save $1009.24
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTekRefurbs
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.6 GHz 8032 |
| ram | 4 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.6 GHz |
| hard_drive | SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac |
| best_sellers_rank | #234,857 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #10,541 in Renewed Laptops #26,390 in Renewed Computers & Accessories #42,695 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 26, 2018 |
Ask about this product
From the brand



Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed