★★★★★
Perfect
Mike Amo—February 20, 2026✓ Verified purchase
It works perfectly Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | 7300 |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 Family |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 13.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 1.6 GHz core_i5_family |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 1.6 GHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #29,158 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,195 in Renewed Laptops #3,287 in Renewed Computers & Accessories #4,415 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | February 25, 2020 |



Product video 1
It works perfectly Read more
It was in really good shape for a refurbished computer. Read more
Overall cosmetics of the laptop were in ok condition. There were a lot of wear marks and it was a bit dirty. Seems to work alright. Read more
Equipment in very good condition, the truth is it was my best purchase. Read more
Came in with issues wasnt turning on tried to return but couldn’t don’t buy Read more
works great. great value. looks like new. got 1 for a b-day gift and 1 to replace a aging dell precision m6600 . got a e-gpu for gaming. battery life about 3 to 9hrs depending on settings. Read more