Great laptops = Great service
I had to exchange 2 laptops from my big order. The replacements came very quickly. I've had no other issues. Definitely recommend. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 5300U |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Portable |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.3 GHz core_i5_5300u |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.3 GHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11abg, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #178,154 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #7,690 in Renewed Laptops #20,069 in Renewed Computers & Accessories #32,364 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 2, 2017 |



Product video 1
I had to exchange 2 laptops from my big order. The replacements came very quickly. I've had no other issues. Definitely recommend. Read more
Batteries expanded a few months after bought. Called dell for service as they did not have any more warranty. Dell said service tags on laptops are fake and they cannot service them. Trying to get amazon to help on this one. I will update with results. Read more
Dell E7450 Battery expands without warning and keys break even with minimal usage. The mouse stick between the keys barely works and then breaks. Extended warranty does not cover damage due to battery expanding without warning. It isn't worth any price other than free. Read more