Solid product
One year haven’t had a single problem works great Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Core i3 |
| CPU Speed | 3.5 GHz |
| Cache Size | 12 MB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| screen_resolution | 3840 x 2160 |
|---|---|
| max_screen_resolution | 3840x2160 |
| processor | 3.5 GHz core_i3 |
| ram | 16 GB DDR5 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| card_description | Integrated |
| number_of_usb_20_ports | 4 |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #753 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #9 in Tower Computers |
| date_first_available | September 3, 2025 |
Product video 1
One year haven’t had a single problem works great Read more
Great computer. Best Dell computer I bought in a lone time. Read more
So far it's great. Easy set up and easy to migrate files from Google. Super fast. Read more
normally I build my own PCs but wanted a budget PC to replace an aging Win7 PC and get my feet wet with WIN11. this is a Minimal budget PC so Don't expect much! received it within a week of ordering. respectable speed improvement over older WIN7 PC. that's where the good ends. Packaging appeared to be re-taped and internal packaging showed signs of being previously opened. No apparent damage, mouse and keyboard appeared to be unmolested. Powered on ok using the HDMI display port. Ok for about 1 hour them went blank. Replaced the HDMI cable, even tried a different monitor-to no avail. Had to switch to a Display port to HDMI adaptor to get video working again ok for now but the HDMI is FUBAR! it is quite obvious the seller repackaged a returned open-box item and resold it as new! very disappointing. Properties show the CPU is an Intel(R) Core (TM) i3-14100 3.50 GHz is that really a 14th generation CPU? BING search says it is, so that's good! Also, if one wishes to add a second drive, it will have to be a PCIe card mounted SSD. there is 1 Available SATA port on the MOBO and no provision for mounting a lose SSD or HDD inside the case. RAM cards are standard industrial memory cards. be very weary of this seller. you'd be better served dealing with DELL directly. I will go back to building my own PC from now on or order a custom Alienware machine, even though they are owned by DELL too. Read more
Replacement computer for my husband's very old laptop. He really enjoys the speed and this PC. Read more
The pc came early, does everything I need it to do and was an excellent deal. Read more
Excellent equipment very happy Read more
So for, so good. Real easy to setup! Read more