A+ for this product!
I have been using this hard drive for only a couple months, but it has been an excellent product and I do recommend it. A+ for quality and experience as well. Very favorable price, too. Read more
Departments

Seagate
In Stock
In Stock
| Digital Storage Capacity | 300 GB |
|---|---|
| Connectivity Technology | SATA |
| Brand | Seagate |
| Special Feature | Portable |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Compatible Devices | Desktop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Hard Disk Size | 300 GB |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Cache Size | 16 MB |
| package_dimensions | 9.7 x 8.7 x 3.7 inches |
|---|---|
| item_weight | 2.4 pounds |
| item_model_number | ST3300622AS-RK |
| best_sellers_rank | #5,709 in Internal Hard Drives #95,230 in Computer Internal Components |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| date_first_available | April 7, 2006 |
| manufacturer | SEAGATE |
Customers say
Customers find the hard drive to be of excellent quality and easy to install.
I have been using this hard drive for only a couple months, but it has been an excellent product and I do recommend it. A+ for quality and experience as well. Very favorable price, too. Read more
Price is OK but noise level is bad. I have a Western Digital as my primary drive and I can immediately tell if my slave drive (Seagate 300GB) is being accessed. Speed is OK and the utilities that came with it could be useful. I use it primarily as my backup drive as I don't trust Seagate quality that much. Read more
I bought this drive to replace a 260GB Maxtor that died after 2 years. It had a one year warranty and the deciding factor for this drive was the 5 year warranty. Good thing my back up drive which was a year older still works. Why only 4 stars? Who knows how long this one will last? If it lasts to the end of the warranty, I'll give it 6 stars. Here are its strong points: Good manual Pleasantly surprised to find it has a cloning program in the installation. Clone your existing drive for a perfect back-up. Good installation CD Comes with Data and drive cables. Here are its weak points: The manual is written with some key points in tiny type. My 70 year old eyes got a bit strained. Many instructions need to be read several times before I understood the sequence to follow. They didn't remind me to Defrag and Chkdsk the old drive before cloning. Good thing I remembered. Do the Chkdsk with the /f and /r switches All in all, so far I am satisfied. Read more
Easy to install. Has correct firmware (please read support notices on this device), and I did not notice any performance degradation so far. Read more
this HD is amazing!! all the apps are installed really fast, even if you don't have a high end CPU or a ton of RAM. I'm very satisfied with the product and the seller Read more
Very good product, I suggest it for people like me that need save data with resonable cost. Read more
I bought this hard drive to put in a new computer when the motherboard on my old one started to act up after 7 or 8 years. I had two Seagate hard drives in my old machine and neither one ever failed, so I was able to transfer files from my old machine to my new one without a problem. Since the old hard drives were very reliable and Seagate backs this drive with a 5-year guarantee I figured why change brands? So far I'm very happy with this one. Read more
I just upgraded my computer with my son's help and this is a great product for upgrades. This is fantastic because when you have this hard drive, you can do a lot more fun stuff on your computer! Read more