
Dell
Dell XPS 9710 Laptop 17 1920x1200 FHD Core i9-11900H - 1TB SSD Hard Drive - 16GB RAM -
$2969.77
About this item
- [ New But Upgraded ] This is a new computer in the original retail packaging but might have been opened by the seller to upgrade the Hard Drive & Ram. Released in 2021 The XPS 9710 Laptop is DELL's latest release in the 17" XPS family.
- [ Display & Graphics ] This XPS 9710 Laptop comes with a 17" Non-Touch Screen with (1920x1200) resolution for stunningly clear visuals and a dedicated Nvidia GeForce RTX 3060 graphics card with 6GB of Dedicated Graphics Ram great for gaming or photo and video editing
- [ High Speed RAM And Processor ] The 16GB DDR4 RAM Running @ 3200MHz and the 8 cores on the 11th generation INTEL 8-core Processor will let you smoothly run multiple applications and browser tabs all at once and a 1TB (1000GB) PCIe NVMe M.2 Solid State Drive will provide fast startup, data transfers, and large file storage!
- [ Operating System ] Windows 10 is Microsoft's most battle tested Operating System and if you want to upgrade to the latest windows 11, windows 11 is a simple free upgarade through windows update. The Home Edition will come with everything you need but you can also upgrade to windows pro from the windows store for $100.
- [ Extra Details ] A Wecbam comes integrated. Wifi and Bluetooth come integrated. [ PORTS & SLOTS ] 2x Thunderbolt 4 (USB Type-C) with DisplayPort and Power Delivery | Full-size SD card reader v6.0 | 3.5mm headphone/microphone combo jack | Wedge-shaped lock slot |
$2969.77
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byBarKay Computers
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | XPS 9710 Laptop |
| Screen Size | 17 Inches |
| Color | Platinum Silver |
| Hard Disk Size | 1000 GB |
| CPU Model | Intel Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Special Feature | Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 MP |
| processor | 4.9 GHz intel_core_i9 |
| ram | 16 GB SDRAM |
| memory_speed | 2.5 GHz |
| hard_drive | 1000 GB SSD |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 6.00 |
| wireless_type | Bluetooth |
| date_first_available | September 21, 2021 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed