
Dell
Dell Pro 14 Premium Laptop - 14 inch FHD 400 Nits Display -Intel Core Ultra 7 268V vPro
$2999.00
About this item
- 【Memory & Storage】LPDDR5 4800 MHz 16GB RAM | 1TB PCIe SSD. Everything is original from manufacturer. With massive amounts of storage and advanced communication power, PCI-e SSD are great for major gaming applications, multiple servers & more. Bundled with Cloth.
- 【Processor】Intel 13th Generation Core i7 1355U (up to 5 GHz), Intel Iris Xe Graphics, Windows 11 Home.
- 【Display】14 inches, 1920 x 1200 (WUXGA), IPS, Touch Screen.
- 【Connectivity】 2 x Thunderbolt4, 1xHDMI, 1 x USB-A 3.2, Headphone Jack, , Wi-Fi 6, Bluetooth.
- 【Features】1080p Front Facing Camera Video & Privacy camera, Fingerprint Reader, Built-In Microphone.
$2999.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTinVIA Technology
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Inspiron |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | 16-256 |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Intel Core i7-1355U |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | 5 GHz intel_core_i7_1355u |
| ram | 16 GB LPDDR5 |
| memory_speed | 4800 MHz |
| hard_drive | 1 TB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 16 GB |
| wireless_type | 802.11ax |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #69,724 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,024 in 2 in 1 Laptop Computers |
| date_first_available | October 27, 2021 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.2
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed