
Dell
Dell Precision 7760 Workstation Laptop 17 3 3840x2160 4k Core i9-11950H - 4TB SSD 1TB SSD Hard Drive
$3569.77
About this item
- [ New But Upgraded ] This is a new computer in the original retail packaging but might have been opened by the seller to upgrade the Hard Drive & Ram. Released in 2021 The Precision 7760 Workstation Laptop is DELL's latest release in the 17" Precision 7000 family.
- [ Display & Graphics ] This Precision 7760 Workstation Laptop comes with a 17.3" Non-Touch Screen with (3840x2160) resolution for stunningly clear visuals and a dedicated Nvidia RTX A5000 graphics card with 16GB of Dedicated Graphics Ram great for gaming or photo and video editing
- [ High Speed RAM And Processor ] The 128GB DDR4 RAM Running @ 3200MHz and the 8 cores on the 11th generation INTEL 8-core Processor will let you smoothly run multiple applications and browser tabs all at once and a 4TB (4000GB) PCIe NVMe M.2 Solid State Drive and a second 1TB (1000GB) PCIe NVMe M.2 Solid State Drive will provide fast startup, data transfers, and large file storage!
- [ Operating System ] Windows 11 is Microsoft's latest Operating System released in 2022 and if you want to downgrade to the older windows 10, you can downgrade with an easy download from Microsoft's website.Windows Pro comes with everything that Windows Home comes with, plus extra features your organization might require like active directory and bitlocker device encryption (normally an $100 upgrade if purchased seperately).
- [ Extra Details ] A Wecbam comes integrated. Wifi and Bluetooth come integrated. [ PORTS & SLOTS ] SD-card | Headphone jack | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A port | Cable lock | Mini DP 1.4 | HDMI 2.1 | RJ-45 | Power | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C Thunderbolt 4.0 ports | USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare |
$3569.77
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byNew Heights Product
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7760 Laptop |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 4000 GB |
| CPU Model | Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 128 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 3840 x 2160 pixels |
| max_screen_resolution | 3840x2160 MP |
| processor | 5 GHz core_i9 |
| ram | 128 GB SDRAM |
| hard_drive | 4000 GB SSD |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 16 GB |
| wireless_type | Bluetooth |
| best_sellers_rank | #64,761 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #10,831 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 2, 2022 |
Ask about this product
Customer reviews
1.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed