
Dell
Dell Precision 5000 5470 14 Mobile Workstation - Full HD Plus - 1920 x 1200 - Intel Core
$3499.00
About this item
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- The 14" 1920 x 1200 screen provides a great movie watching experience
- 1 TB SSD for spacious storage with much faster data transfer speed than standard hard drives
- NVIDIA RTX A1000 4 GB discrete graphic card provides excellent ability in a variety of multimedia applications and user experiences
$3499.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byAventis Systems
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 5000 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Dedicated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | 2.5 GHz core_i9 |
| ram | 64 GB DDR5 SDRAM |
| hard_drive | 1 TB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA RTX A1000 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 4 GB |
| wireless_type | 802.11ax |
| average_battery_life_in_hours | 8 Hours |
| best_sellers_rank | #194,734 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #35,465 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | April 25, 2022 |
Ask about this product
Customer reviews
5.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed