
Amazon Renewed
Dell Latitude E7240 Business Laptop 12 5 Inch 1366x768 Screen Intel Core i5-4300U up to 2 9GHz 4GB
$152.55
About this item
- Product Type: NOTEBOOK COMPUTER
- Item Package Quantity:1
- Display : 12.5' HD Screen
- Processor : Core I5 Processor
$152.55
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byPrinter Ready USA
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| Hard Disk Size | 128 GB |
| CPU Model | Core i5 4300U |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 8 Professional |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 12.5 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.9 GHz core_i5_4300u |
| ram | 4 GB DDR3 |
| hard_drive | 128 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac |
| date_first_available | September 15, 2017 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed