
Amazon Renewed
Refurbished Dell Latitude E7240 12 i5-4300M 1 9GHz 4GB 128GB Win 7
$152.55
About this item
- Intel Core 4th Generation i5-4300U Processor (3M Cache, up to 2.90 GHz),
- 8GB DDR3L at 1600MHz, 256GB Solid State Drive
- 12.5" HD (1366x768) Anti-Glare WLED-backlit
- Windows 7 Pro (64Bit) English
- 3 years Dell Warranty
$152.55
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byPrinter Ready USA
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Latitude 12 7000 |
| Screen Size | 12 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 4300U |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 7 |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 12 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 2.9 GHz core_i5_4300u |
| ram | 8 GB DDR3 |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 4400 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11bgn |
| date_first_available | January 24, 2019 |
Ask about this product
From the brand



Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed